Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Eskilerin yıkılmayan forumu. Her zaman yanınızdayız.

2 posters

KPSS HAKKINDA BİLGİ

muco33
    muco33
    Admin
    Admin

KPSS HAKKINDA BİLGİ  Empty KPSS HAKKINDA BİLGİ

Mesaj tarafından muco33 Ptsi Tem. 12, 2010 1:10 pm

KPSS Nedir?

İlk defa kamu hizmeti ve görevlerine atanacakların seçimi ile kamu kurum ve kuruluşlarında özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen mesleklere atanacakların ön elemesi amacıyla yapılan sınavdır. Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın baş harfleri alınarak kısaltılmışıdır.
    KPSS Kaça ayrılır?
    KPS sınavı KPSS/1 ve KPSS/2 olmak üzere ikiye ayrılır.
    KPSS/1 Nedir, Kimler Katılabilir?
    Lisans mezunları, A Kadro ve öğretmen adayları ile mezun olabilecek konumda olanlar yani son sınıf öğrencileri KPSS/1 e girerler.
    Lise veya Yüksekokul mezunları ile mezun adayı olanlar KPSS/2 ye girebilirler.
    Adaylar kamu kurum ve kuruluşlarına atama için başvurdukları tarihte mezun konumunda olmaları gerekmektedir.
    A Grubu Kadrolar;
    A grubu kadrolar; özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle ve belli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutularak mesleğe alınan personel için ihdas edilmiş kadrolar olarak tanımlanmıştır.
    Başbakanlık, bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki, özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına, atanacaklar.
    B Grubu Kadrolar;
    B grubu kadrolar, kariyer meslek olarak anılan meslekler dışında kalan diğer kadrolar olarak tanımlanmıştır. (Örneğin, mühendis, hemşire, sağlık memuru, teknisyen, veznedar, koruma ve güvenlik görevlisi v.b.)
    Bu kadrolara ilk defa atanacak personelin ÖSYM tarafından yapılacak KPSS' ye girerek ÖSYM tarafından ilan edilecek KPSS Tercih Kılavuzunda yer alan kamu kurum ve kuruluşlarına ait boş kadrolardan durumlarına uygun olanları tercih etmeleri halinde, puanları ve tercihleri çerçevesinde adı geçen Kurumca bilgisayar ortamında yerleştirme işlemleri yapılmaktadır.
    KPSS Ne Kadar Zamanda Bir Yapılır?
    KPSS/1 Lisans mezunları, A grubu kadrolar (İdari Bilimler, Hukuk Fakültesi v.b.) ve öğretmen adayları için her yıl, KPSS/2 Lise ve Yüksekokullar için iki yılda bir yapılır.
    KPSS Başvuruları Ne Zaman Yapılır?
    Başvuru tarihleri ÖSYM tarafından açıklanmaktadır. Bu açıklama genellikle mart-nisan aylarında olmakta. Başvurularda nisan-mayıs aylarında gerçekleşmektedir.
    KPSS Başvuruları Nereye Yapılır?
    Başvurular sınav merkezi yöneticilikleri veya orta öğretim kurumlarına yapılabildiği gibi daha önce sınava girmiş olanlar internet üzerinden başvuru yapabilirler.
    KPSS Başvurusu Nasıl Yapılır?
    Sınav başvuru merkezlerinden belirli bir ücret karşılığı KPSS Kılavuzu ve Aday Bilgi Formu alınır.
    Adaylar kılavuzun arka tarafında belirtilen bankalara girecekleri sınav sayısına göre belirlenen ücreti yatırırlar. Sınav ücretini yatıran adaylar belirlenen süre içerisinde istenen belgelerle birlikte kılavuzu aldıkları merkeze başvururlar. Duruma göre başvurular internet üzerinden de yapılabilir.
    KPSS Ne Zaman Yapılır?
    KPSS tarihi ÖSYM tarafından açıklanır. Genel eğilim KPSS/1 Temmuz ayının ilk cumartesi-pazarı, KPSS/2 Eylül ayının ikinci yarısında; Liseliler cumartesi, Yüksekokullular Pazar günü olmak üzere iki ayrı oturumda yapılır.
    KPSS Nerelerde Yapılır?
    KPSS il merkezleri ve Lefkoşa da yapılır.
    KPS Sınavına Girecek Adaylardan İstenen Belgeler.
    Adaylardan girecekleri her sınav için ayrı bir giriş belgesi, fotoğraflı ve onaylı özel kimlik(ehliyet, nüfus cüzdanı v.b.) ile bir fotoğraf istenir.
    Hangi Aday, Hangi Gün, Hangi Sınava Girmelidir?
    Üniversite mezunu adayların oturum planı aşağıdaki gibidir.

Cumartesi
    Sabah Genel Yetenek Genel Kültür Yabancı Dil

Cumartesi
    Öğleden Sonra Eğitim Bilimleri

Pazar Sabah Hukuk İktisat İşletme Maliye Muhasebe

Pazar Öğleden Sonra Çalışma Ekonomisi Endüstri İlişkileri Ekonometri İstatistik Kamu Yönetimi Uluslararası İlişkiler

Bütün adaylar cumartesi sabah yapılan
    Genel yetenek – genel kültür oturumuna katılmak zorundadır.
    Cumartesi sabahının ikinci oturumunda yapılan yabancı dil sınavı Almanca, İngilizce ve Fransızca’ dan yapılmaktadır. Yabancı Dil sınavına girmek isteğe bağlı olmakla beraber A Kadrodan sınava gireceklere kesinlikle önerilir. Alınacak her puanın faydası vardır.
    Cumartesi öğleden sonra oturumuna Öğretmen Adaylarının girmesi zorunludur. Bu sınavda Eğitim Bilimleri Testi uygulanır.
    A Kadrolar pazar sabah veya pazar öğleden sonra oturumuna ya da her ikisine de katılabilir. Pazar sabahı Hukuk, İktisat, İşletme, Maliye ve Muhasebe derslerinden, Pazar öğleden sonra Çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri, Ekonometri, İstatistik, Kamu yönetimi ve Uluslararası ilişkilerden sınav yapılır.
    Pazar sabah oturumu genel oturum olup daha sonra açıklayacağımız puan türlerinin çoğunu oluşturur. KPSS kursları ve yayınları Pazar sabahı oturumuna yöneliktir.
    Sınav Süreleri Nedir?
    Cumartesi sabah oturumunun ilk sınavı Genel yetenek-genel kültür sınavının süresi 120 dakikadır. Cumartesi sabahının ikinci oturumu olan yabancı dil sınavı 60 dakika sürer.
    Cumartesi öğleden sonra yapılan Eğitim Bilimleri sınavının süresi 150 dakikadır.
    Pazar günü yapılan sınavlarda her iki oturumunda süreleri 210 dakikadır.
    KPSS Puan Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?
    Aksine bir karar alınmadığı veya uzatılmadığı sürece sınav tarihinden itibaren iki yıl geçerlidir. Ancak puanını arttırmak isteyen adaylar bu süre içerisinde tekrar sınava girebilir.
    KPSS'DE UYGULANACAK TESTLERİN KONU DAĞILIMI
    GENEL KÜLTÜR
    1)ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ %40 3)TEMEL YURTTAŞLIK BİLGİSİ %15
    a)III Selim'den itibaren Türk Inkılabını hazırlayan etkenler %5 a)Hukuk başlangıcı ve genel kamu hukuku, devletler umumi hukuku ve özel hukuku %5
    b)Ulusal Kurtuluş Savaşı %10 b)Anayasa Hukuku %5
    c)****** İlke ve Inkılapları %15 c)İdare hukuku %5
    d)****** Dönemi: İç Olaylar ve Dış Politika %10 4)Türkiye ve Dünya İle İlgili Genel ve Güncel Sosyoekonomik Konular %5
    2)TÜRKİYE COĞRAFYASI %30 5)TÜRK KÜLTÜR VE MEDENİYETLERİ %10
    a)Türkiye'nin fiziki özellikleri %5 a)Selçuklular ve önceki dönem %5
    b)Türkiye'nin beşeri özellikleri %5 b)Osmanlılar Dönemi %5
    c)Türkiye'nin ekonomik özellikleri %20

YABANCI DİL (İnglizce, Fransızca, Almanca)
    1)Sözcük Bilgisi %10 3)Çeviri %20
    2)Dil Bilgisi %20 4)Okuduğunu Anlama %50

GENEL YETENEK
    1)TÜRKÇE %50 2)MATEMATİK %50
    a)Sözcük Bilgisi %5 a)Sayılarla İşlem Yapma %10
    b)Dil Bilgisi %10 b)Matematiksel İlişkilerden Yararlanma %10
    c)Anlatım Özellikleri %5 c)Problem Çözme %20
    d)Okuduğunu anlama %30 d)Temel Geometri Bilgilerden Yararlanma %5
    e)Tablo, Grafik Okuma ve Yorumlama %5

EĞİTİM BİLİMLERİ
    1)EĞİTİM PSİKOLOJİSİ %50 2)PROGRAM GELİŞTİRME VE ÖĞRETİM %35
    a)Gelişim Psikolojisi %10 a)Program geliştirme %10
    b)Öğrenme Psikolojisi %25 b)Öğretim Metotları %25
    c)Ölçme ve Değerlendirme %15 3)REHBERLİK %15

HUKUK
    1)Anayasa Hukuku %10 5)Borçlar Hukuku %15
    2) İdare Hukuku ve İdari Yargı %15 6)Ticaret Hukuku %15
    3)Ceza Hukuku %15 7)İcra ve İflas Hukuku %15
    4)Medeni Hukuku %15

İKTİSAT
    1)İktisadi Doktrinler Tarihi %5 5)Uluslararası İktisat %5
    2)Mikro İktisat %30 6)Kalkınma-Büyüme %5
    3)Makro İktisat %30 7)Türkiye Ekonomisi %5
    4)Para-Banka-Kredi %20

İŞLETME
    1)Temel Kavramlar %10 4)Pazarlama Yöntemi %20
    2)Yönetim ve Organizasyon %25 5)Finansal Yönetim %20
    3)Üretim Yönetimi %25

MUHASEBE
    1)Genel Muhasebe %70 3)Ticari Aritmetik %10
    2)Mali Tablolar Analizi %15 4)İhtisas Muhasebesi %5

MALİYE
    1)Maliye Teorisi %10 5)Bütçe %15
    2)Kamu Gelirleri %15 6)Vergi Hukuku %15
    3)Kamu Giderleri %15 7)Maliye Politikası %15
    4)Kamu Borçları %15

ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ
    1)İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku %45 2)Çalışma Ekonomisi %45
    a)İş Hukuku %20 3)Yönetim ve Çalışma Psikolojisi %5
    b)Sosyal Güvenlik Hukuku %25 4)Yönetim ve Çalışma Sosyolojisi %5

KAMU YÖNETİMİ
    1)Siyaset Bilimi %15 6)Kentleşme ve Çevre Sorunları %15
    2)Anayasa %15 7)Sosyoloji %5
    3)Hukuk %10 8)Türk Siyasal Hayatı (Osmanlıdan günümüze siyasal olaylar) %10
    4)Yönetim Bilimleri %15
    5)Yönetim Hukuku %15

EKONOMETRİ
    1)Ekonometri tahmin ve tahmin ediciler %15 4)İçsel bağlantı sorunu %15
    2)Tahmin sonuçlarının ekonomik ve istatistiksel olarak değerlendirilmesi, hipotez testleri %15 5)Değişen varyans ve çoklu bağıntı sorunları %10
    3)Kukla değişkenler ve bağımlı değişkenin öngörüsü %10 6)Tanımlama sorunu ve gecikmesi (Dağıtılmış değişkenler) %10
    7)Eşanlı denklem sistemleri %15
    8)Zaman serisi modellemesi %10

ULUSLARARASI İLİŞKİLER
    1)Uluslararası İlişkiler Teorisi %35 3)Siyasi Tarih %30
    2)Uluslararası Hukuk %35

İSTATİSTİK
    1)Olasılık-Matematiksel İstatistik %15 7)Deney tasarımı %5
    2)Yöneylem araştırması (Karar ve oyunlar kuramı dahil) %10 CoolÖrnekleme (Araştırma teknikleri, Anket düzenleme dahil) %10
    3)Çok değişkenli analizler %10 9)Syısal Çözümleme %5
    4)Parametrik olmayan testler %5 10)Doğrusal Cebir %10
    5)Uygulamalı istatistik %15 11)Regresyon analizi %10
    6)Zaman serileri %5
    SORU SAYILARI
    Genel Yetenek 60
    Matematik 30
    Türkçe 30

Genel Kültür 60
    ****** İlkeleri ve İnkılâp Tarihi 24
    Türkiye Coğrafyası 18
    Temel Yurttaşlık Bilgileri 9
    Türk Kültürü ve Medeniyetleri 6
    Türkiye ve Dünya ile Genel ve Güncel Sosyoekonomik Konular 3

Eğitim Bilimleri 120
    Eğitim Psikolojisi 60
    Program Geliştirme Öğretim Metotları 42
    Rehberlik 18

A Kadro Alan Dersleri
    Hukuk 40
    İktisat 40
    İşletme 40
    Maliye 40
    Muhasebe 40
    ÇEKO Endüstri İlişkileri 40
    Ekonometri 40
    İstatistik 40
    Kamu Yönetimi 40
    Uluslararası İlişkiler 40
    KPSS PUANI NASIL HESAPLANIR?
    Her sınav kendi içerisinde değerlendirilir. Doğru cevap sayısından, yanlış cevap sayısının dörtte biri düşülür, ham puan bulunur. Puanların ortalamaları ve standart sapmaları kullanılarak, standart puan hesaplanır. Testlerden elde edilen puanlar ağırlıklara göre hesaplanarak Ağırlıklı Standart Puanlar (ASP) hesaplanır. Daha sonrada ASP kullanılarak KPSS puanı hesaplanır.
    ASP : Ağırlıklı Standart Puan
    X : ASP dağılımının ortalaması
    S : ASP dağılımının standart sapması
    B : ASP Dağılımındaki en yüksek ASP
    PUAN = 70 + {30[2(ASP-X)-S)] / [2(B-X)]-S}
    Sınavdaki testlerden herhangi birine hiç cevap vermeyenin KPSS puanı hesaplanmaz.

ATANMAK İÇİN YAŞ SINIRI NEDİR?
    Genel memurluk için 30 yaşından, öğretmen olmak içinse 40 yaşından gün almamış olmak gerekir. A Kadro atamalarında ise yaş sınırları alımları yapacak kurumlar tarafından belirlenir.

ayrıntılı bilgi için http://www.kpssbilgi.com/#top

╔═════════════════════════╗
    ----------- ► MüCaHiT ◄{(- muco33-)}-----------
    ╚═════════════════════════╝
    Reco27
    Reco27
    Admin
    Admin

KPSS HAKKINDA BİLGİ  Empty Geri: KPSS HAKKINDA BİLGİ

Mesaj tarafından Reco27 Ptsi Tem. 12, 2010 1:28 pm

Süperrrrrrrrrrr! imza yakışırrrr Smile

Forum Saati Ptsi Mayıs 06, 2024 2:30 pm